Habenaria rhodocheila
Synonim: Habenaria pusilla Rchb. f., Habenaria militaris Rchb. f., Habenaria xanthocheila Ridley
Występowanie:
Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Malezja, Chiny i Filipiny. Storczyk ten spotykany jest w wielu miejscach w całym Wietnamie, począwszy od gór na północy, gdzie rośnie na wysokościach 600-1100 m, po wschodnie, południowo-wschodnie i południowe terytorium lądu stałego, a także na półwyspie tajskim. Na Malajach obszar jego występowania rozciąga się w kierunku południowym do stanu Pinang w północno-zachodniej części kraju. W Wietnamie spotyka się go w licznych miejscach, łącznie z Quang Tri i Dalat na północy kraju w pobliży granicy z Laosem, na wysokościach 450-700 m. Rośliny najczęściej rosną na omszałych skałach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 41°C i 2°C. Średnia wilgotność waha się od 60% zimą do ponad 80% latem i jesienią. Opady od 8 mm w okresie grudzień-luty do 292 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,8/11,7°C w styczniu do 33,9/22,2°C w maju. Okres kwitnienia: Od maja do grudnia, z największym nasileniem w październiku.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Rośliny te charakteryzują się długim okresem kwitnienia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to efektowny tropikalny gatunek o pędach osiągających 20-30 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pęd ma 20-30 cm długości, Jest wysmukły, prosty i prawie cały jest otoczony osłonkami podobnymi do liści.
Liście:
Liście mają do 12 cm długości i 2 cm szerokości. Na pędzie jest zwykle ok. 6 liści wyrastających w pobliżu podstawy pędu, górne liście stają się coraz mniejsze, a najwyższe są bardzo wąskie i wyglądają jak łuski układające się wzdłuż pędu. Wszystkie liście są zielone i mają delikatną siateczkę ciemniejszych żyłkowań.
Kwiatostan:
Główna łodyga ma około 5 cm długości. Stanowi ona przedłużenie wierzchołka pędu wzrostowego, na którym gęsto wyrastają kwiaty, każdy na wysmukłej szypułkowatej zalążni o długości 2 cm.
Kwiaty:
5 do 15 kwiatów gęsto ułożonych na pędzie. Każdy kwiat ma 2,5-5,0 cm średnicy. Najbardziej okazałą częścią kwiatu jest warżka. Kolor kwiatu jest zmienny - od szkarłatnego lub ceglastoczerwonego do pomarańczowego i koralowego do jaskrawo różowego i żółtego. Płatki grzbietowe i płatki okółka wewnętrznego często są zielonkawe i tworzą wysunięty do przodu, wklęsły kapturek nad prętosłupem. Boczne płatki zewnętrzne rozchylają się pod kątem ok. 45° poniżej linii poziomu. Mają ok. 1 cm długości i są skręcone. Warżka ma zwykle około 3 cm długości i 2,2 cm średnicy i rozszerza się stopniowo od podstawy. Jest bardzo wyraźnie 3-klapowa, z dużymi bocznymi działkami, które są nieco dłuższe niż szersze i stanowią najszerszą część warżki. Rozpostarta, nieco nerkowata działka środkowa rozszerzająca się gwałtownie od wąskiej podstawy ma 1,5 cm długości i 1,2 cm szerokości. Jest ona głęboko rozcięta na wierzchołku i ma z każdej strony zaokrąglony płatek rozdzielony szerokim nacięciem w kształcie litery U na środku obrzeżenia przy wierzchołku. Ostroga o długości do 5 cm wyrasta w dół i do tyłu z podstawy warżki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |